Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 015 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Weź udział w badaniu na temat reklam napojów energetycznych!

sobota, 12 maja 2012 22:22

Znajoma studentka psychologii przeprowadza właśnie badanie do swojej pracy magisterskiej i poprosiła mnie o zachęcenie Was, drodzy Czytelnicy mojego bloga, do wzięcia w nim udziału. Tematyka badania jest całkiem wdzięczna - chodzi bowiem o reklamy napojów energetycznych...   Próba badawcza musi mieć określoną wielkość, żeby badanie miało sens, więc liczę na Wasz udział!

A oto szczegóły: 

Aby zapisać się do badania wystarczy kliknąć w ten link.  Badanie jest w pełni anonimowe. W ciągu kilku dni otrzymacie maila z dokładnymi wskazówkami. Wasze dane posłużą jedynie do celów badawczych przy tym badaniu. Wypełnienie kwestionariusza, który otrzymacie później zajmuje nie więcej niż 7 minut. Wyniki badania zostaną również opublikowane na tym blogu.

Z góry dziękujemy każdemu uczestnikowi badania!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Piwo Tyskie zachęca do kibicowania z pomocą piłkarskich legend: Bońka, Figo i van Bastena

poniedziałek, 19 marca 2012 22:50

Z początkiem marca wystartowała nowa kampania reklamowa marki Tyskie pod hasłem Chcemy kibicować - twarzami kampanii są trzy footballowe legendy: Polak Zbigniew Boniek, Holender Marco van Basten i Portugalczyk Luis Figo.

.

agencja:  DDB Warszawa

.

Tyskie konsekwentnie buduje swoje brand equity wokół idei kibicowania - w tym przypadku za pomocą znanych ikon piłkarskich sprytnie omija problem, jakim jest fakt, że konkurencyjna marka Warka (Grupa Żywiec) jest oficjalnym sponsorem Polskiej Reprezentacji w Piłce Nożnej. Najnowsza kampania to ponoć największe przedsięwzięcie marketingowe w historii marki, a więc tym bardziej jest to dobry moment, by zadać kilka pytań brand managerowi piwa Tyskie - poniżej możecie przeczytać krótki wywiad, jakiego udzielił mi Filip Fiedorow, Brand Manager w Kompanii Piwowarskiej SA.

.

Piotr Jakubowski:  Czy wykorzystanie emerytowanych gwiazd footballu to Wasz sposób na podpięcie się pod EURO2012, w sytuacji gdy oficjalnym sponsorem reprezentacji jest konkurencyjna Warka?

Filip FiedorowCelem prowadzonej przez markę Tyskie kampanii jest wyłącznie wspieranie idei wspólnego kibicowania w domach czy pubach, w gronie przyjaciół oraz znajomych z prawdziwym piwem, czyli tak jak chce zdecydowana większość Polaków. Decyzję o zaproszeniu do udziału w kampanii Zbigniewa Bońka, Marco van Bastena i Luisa Figo podjęliśmy ponieważ osobami, które najlepiej przekonały się o sile i pozytywnym wpływie kibicowania są właśnie gwiazdy sportu, m.in. futbolu. Zbigniew Boniek, Marco van Basten i Luis Figo to nie tylko postaci, które odcisnęły trwały ślad w historii piłki nożnej, ale również kibice i przede wszystkim przyjaciele. Sami wielokrotnie przekonali się, że wsparcie, które sportowiec otrzymuje od wiernych fanów ma nieoceniony wpływ na emocje, które przeżywa się podczas meczów.  Wszelkie działania marketingowe oraz sprzedażowe prowadzone w ramach nowej kampanii marki Tyskie są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem i w żaden sposób nie naruszają praw czy interesów osób trzecich w tym w szczególności podmiotów będących Oficjalnymi Sponsorami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Z szacunkiem podchodzimy do wszelkich aktywności naszych konkurentów. Pod nic nie chcemy się „podpinać” – konsekwentnie od lat realizujemy działania, które nie odbiegają w ogólnym tonie od tego, co robiliśmy w latach ubiegłych.


.

PJ:   Podajecie, że jest to największe przedsięwzięcie marketingowe w historii marki Tyskie – jakiego rzędu budżet został zaplanowany na tę kampanię? Jaki udział w budżecie będą miały działania internetowe?

FFInformacje dotyczące wysokości inwestycji marketingowych  są objęte tajemnicą handlową . Nie ujawniamy nigdy takich danych. Kampania Tyskiego jest największą pod względem zasięgu i dotarcia, użytych środków i wykorzystanych narzędzi.

PJ:  Czy łatwo było namówić Figo i van Bastena do uczestnictwa w kampanii reklamowej, która de facto zachęca do kibicowania polskiej reprezentacji?

FFZarówno Figo jak i van Basten chętnie zgodzili się na współpracę. Tak jak my tak i oni wierzą w przekaz naszej kampanii – moc i siłę kibicowania. Tyskie od lat wspiera samą ideę sportowego dopingu, bez względu jakiej dyscyplinie sportowej on towarzyszy.

.

PJ:  Jakie są cele tej kampanii – czy liczycie na jakiś konkretny wzrost sprzedaży czy raczej chodzi o obronę pozycji marki w sytuacji, gdy konkurencyjny browar ma oficjalne prawa do posługiwania się tytułem sponsora reprezentacji Polski?

FFSzacujemy, że w tym roku sprzedaż wzrośnie o kilka punktów procentowych ponad średnią dla całej branży. Chcielibyśmy, aby przełożyło się to również na wzrost udziałów rynkowych marki Tyskie i Kompanii Piwowarskiej.

PJ:  Jakie cele wizerunkowe stawiacie przed Tyskie – czy ma to być marka kojarzona przede wszystkim z piłką nożną?  Zamierzacie walczyć z Warką na tym polu?

FFMarka Tyskie wspiera ideę kibicowania, niezależnie od dyscypliny sportowej. Piłka nożna, żużel, hokej czy dyscypliny olimpijskie, które od lat wspierało lub wspiera Tyskie są narzędziem do tego, aby jednoczyć Polaków wokół ważnych spraw i wydarzeń. A wiemy, że w tak ważnych chwilach Polacy chcą czuć jedność i manifestować swoją przynależność narodową. Chcą też wspólnie wyrażać emocje, np. kibicując.   Zapraszając do współpracy legendy futbolu, zależało nam na dotarciu do jak największej liczby ludzi, aby zarazić ich pozytywnym duchem kibicowania i wspólnego przeżywania sportowych emocji. Żaden inny sport nie jest w Polsce popularny i znany na tak dużą skalę. Nawet osoby, które nie są znawcami reguł gry, oglądają mecze towarzysząc swoim przyjaciołom czy rodzinie. Kibicować będziemy m.in. polskim olimpijczykom w czasie zmagań na sportowych arenach w Londynie, w trakcie zbliżającej się Letniej Olimpiady. Warto przypomnieć, że to właśnie marka Tyskie jest oficjalnym sponsorem Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej (to najdłuższa umowa sponsoringowa w historii współpracy KP i PKOl).

.


.

PJ:  Czy po zakończeniu EURO marka Tyskie powróci do dotychczasowej komunikacji, w której usiłowała w mniej lub bardziej udany sposób wmówić Polakom, że jest to ulubione piwo różnych odległych krajów?

FFDziałania komunikacyjne marki Tyskie są spójne i konsekwetne od lat. Marka Tyskie jest ceniona zarówno w Polsce, jak i za granicą, co potwierdzają liczne prestiżowe nagrody branży piwnej na całym świecie. Tylko w samym 2011 roku marka zdobyła srebrny medal w konkursie The Brewing Industry International Award oraz złoty medal w konkursie Międzynarodowego Instytutu Jakości – Monde Selection. A o tym co będzie dalej i jak będzie wyglądała dalsza komumikacja marki Tyskie poinformujemy wkrótce.

PJ:  Czy przy okazji tej kampanii marka Tyskie planuje wprowadzić jakieś nowości produktowe, nowe opakowania, warianty smakowe, etc?

FF:   Wkrótce czeka nas kilka nowości, ale w tym momencie nie możemy zdradzić szczegółów.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Skuteczny patriotyzm? - czyli 10. rocznica 11 września w amerykańskiej reklamie

czwartek, 15 września 2011 2:07

Wiele "narodowych" brandów w swoje pozycjonowanie ma wpisany patriotyzm, wzbudzanie dumy z własnego kraju oraz z sukcesów odnoszonych przez markę na innych rynkach - wystarczy choćby wymienić piwne kampanie Tyskiego i Żywca, które od lat toczą korespondencyjny pojedynek o miano najbardziej znanego polskiego piwa na świecie.  Co takie marki powinny zrobić w obliczu narodowej tragedii?  Zamilknąć czy wykorzystać okazję, by wzbudzić odpowiednie emocje we właściwym dla siebie kontekście?  Wydaje się, że ekstremalne sytuacje - takie jak chociażby ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku - to nie jest temat, który firmy powinny poruszać w komunikacji marketingowej.  Łatwo przecież pokazać kilka ujęć płonących wież World Trade Center, by serca milionów ludzi zaczęły bić mocniej, ale jak później połączyć to z logo marki i jej przekazem, by nie zostać posądzonym o żerowanie na ludzkiej tragedii?

Zobaczmy kilka reklam, które pojawiły się w amerykańskiej telewizji przy okazji obchodów 10. rocznicy ataków AlKaidy z 11 września 2001. Na początek spot największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej State Farm, w którym nowojorskie dzieci śpiewają piosenkę "Empire State of Mind" z repertuaru Alicii Keys dla bohaterskich strażaków.

.

reżyseria:  Spike Lee

 

Piwo Budweiser to chyba najbardziej klasyczne amerykańskie piwo, choć nie jest już liderem sprzedaży, to nadal pozostaje jedną z największych marek na rynku. Jednym z symboli tej marki są charakterystyczne konie rasy Clydesdale, które występowały w licznych reklamach - szczególnie tych emitowanych podczas Super Bowl. Z okazji 10. rocznicy Budweiser odkurzył spot, który wyemitowano w TV wcześniej tylko 1 raz - właśnie podczas Super Bowl na początku 2002 roku czyli niedługo po zamachu z 11 września. 

.

 

Wzruszający film, w którym osiem koni Clydesdale ciągnie zaprzęg Budweisera do Nowego Jorku, by w finale przyklęknąć na widok panoramy Manhattanu bez dwóch wież World Trade Center.  Na czarnej planszy pojawia się tylko napis: We'll never forget [Nigdy nie zapomnimy], a na końcu informacja o możliwości wysłania SMSa, którego koszt zasili fundację pamięci ofiar 11 września.

Ostatni spot - podobnie jak reklama Budweisera powstał w 2002 roku na pierwszą rocznicę zamachu - w tym roku sieć komórkowa Verizon wyciągnęła go z archwium i wyemitowała kilka razy w dniu 10. rocznicy. Czarnobiałe obrazy pokazują radosne dzieci wpatrzone w Statuę Wolności do dzwięków piosenki "The Prayer" w wykonaniu Josh'a Grobana i Jewl  Anguay. Spot wieńczy slogan: In tribute to those we lost. In gratitude to those who served  [W hołdzie tym, których straciliśmy. Z wdzięcznością tym, którzy służyli].


 

Można się oczywiście zżymać nad eksploatacją tragedii dla celów marketingowych i z pewnością jest grupa ludzi, którzy nie akceptują takich reklam.  Jednak ciekawe wyniki przynosi trackingowe badanie reklam Ace Metrix, które prowadzone jest w sposób ciągły online.  Okazuje się, że omawiane powyżej spoty State Farm i Budweisera osiągnęły bardzo wysokie wyniki Ace Score.  Wynik reklamy Budweisera to 665, podczas gdy średni wynik reklamy piwa w tym badaniu to 478.  Podobnie sytuacja wygląda w ubezpieczeniach - reklama State Farm osiągnęła 662, a średnia dla kategorii ubezpieczeń to 492.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Swingująca piosenka waginalna od Mooncup

czwartek, 23 czerwca 2011 10:33

Ponad rok temu opisywałem tutaj brytyjską kampanię teaserową marki Mooncup prowadzoną na outdoorze pod hasłem Love Your Vagina [Pokochaj swoją waginę]. Był to jeden z postów, które w 2010 roku cieszyły się największa popularnością na moim blogu, a więc nie mogłem zignorować swoistego finału tej prowokacyjnej kampanii.  Dla przypomnienia: Mooncup to marka specjalnych menstruacyjnych miseczek dopochwowych wielokrotnego użytku wykonanych z silikonu, które stanowić mają wygodną alternatywę dla podpasek i tamponów. Kampania zaś polegała na zachęcaniu kobiet do dzielenia się na specjalnej stronie internetowej - LoveYourVagina.com - swoimi własnymi, prywatnymi określeniami, jakich używają do nazywania waginy...

.

.

W wyniku tamtej kampanii i konkursu, który zorganizowano na stronie Mooncup zgromadził imponującą bazę ponad 14 tysięcy alternatywnych określeń dla waginy! Wszystkie zgłoszone propozycje nadal możecie przejrzeć w serwisie LoveYourVagina.com. Propozycje zgłaszały kobiety z całego świata - jak ktos dobrze poszpera na stronie to znajdzie i polsko brzmiące zdrobnienia...  Coś z tym należało zrobić i Mooncup wpadł na pomysł wybrania najciekawszych nazw i napisania specjalnej piosenki, w której zostałyby one użyte - panie, które są autorkami 25 wybranych do piosenki określeń (m.in.: honeypot, money slot, pleasure patch, little girl, oyster pearl, supersonic rocket pocket... i mój osobisty faworyt Downtown Dining and Entertainment District) mogą się teraz poczuć wyróżnione słuchając tego oto swingującego hitu pod tytyłem Love Your Vagina...

.

agencja:  St. Luke's

 

A jeśli komuś waginalny przebój wpadł w ucho, to oczywiście można go sobie zakupić na iTunes za jedyne 79 pensów - zyski ze sprzedaży mają być przeznaczone na szczytny cel wybrany przez fanów marki Mooncup na Facebooku.


 

Przy okazji, blogowi Czarno na Białym właśnie stuknęło 2 miliony odwiedzin - wielkie dzięki dla wszystkich czytelników za to, że ciągle tu jeszcze zaglądacie! Bez Was pewnie nie chciałoby mi się tego ciągnąć już 3 i pół roku ;-(


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Co piszczy w polskiej apteczce czyli prawdziwy urodzaj dziwnych nazw...

środa, 13 kwietnia 2011 22:53

W farmaceutykach OTC i suplementach diety zapanował chyba jakiś nowy trend w nazewnictwie produktów - zamiast "łaciny" i jej pochodnych mamy teraz wysyp przekombinowanych, swojsko brzmiących nowotworów słownych. Niby wszystko jest OK, bo nazwy te w jakiś tam sposób - mniej lub bardziej udany - próbują przekazać istotę danego preparatu, czyli jaką część ciała leczy lub jakie ma działanie. W praktyce takie nazwy są też zapewne łatwiej zapamiętywalne i prostsze w użyciu przez osoby starsze lub gorzej wykształcone. Mimo to ja chyba jednak wolę oldskulowe, lekko enigmatyczne nazwy niż te "kwiatki" lokalnego namingu.

.


.

Zróbmy sobie więc małe głosowanie na najbardziej nietrafioną nazwę farmaceutyku lub suplementu diety - zapraszam Was do oddawania głosów w ankiecie na samym dole tego wpisu (możecie też zaproponować własne kandydatury!), a oto TOP5 moich faworytów:

 

1. Ulgix (producent: Hasco-Lek)

 

Szczerze mówiąc, to chyba miałbym problem, żeby poprosić w aptece o preparat na trawienie o uroczej nazwie Ulgix, bo mógłbym niechcący wybuchnąć śmiechem... Bohaterka spotu miała prawdziwe szczęście, bo Ulgix dała jej Hanka, a więc nie musiała w ogóle wypowiadać tej topornej nazwy nawiązującej do modnych w okresie PRL końcówek "-ex" i "-ix". W owym czasie nadawały one produktom międzynarodowy sznyt, dziś niestety raczej trącą myszką...

 

2. Opokan (producent: Aflofarm)

.

 

Opokan to prawdziwa opoka, opieka, zatoka? ...przed bólem kości i stawów... Co autor miał na myśli?

 

3. Piastprazol  (producent: Aflofarm)

.

 

Wiem, że może jestem pharma-ignorantem, ale cały czas się zastanawiam, co ma dynastia Piastów do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego...

 

4.  Odnovit  (producent: Teva Kutno)

.

 

Nieśmiertelna końcówka "vit" + czasownik "odnowić" - tak niewiele potrzeba by stworzyć nazwę dla leku na strzykanie w stawach...

 

5. Stoperan (producent: US Pharmacia)

.

 

Biegunkę trzeba zastopować, a więc sięgamy po Stoperan - numer jeden w kreatywnym nazewnictwie antybiegunkowym.


.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

piątek, 23 marca 2018

Licznik odwiedzin:  30 261 082  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O mnie

Robię to, co lubię i mam nadzieję, że zawsze tak będzie. Kocham swobodę tworzenia i próbowania nowych rzeczy. Jestem otwarty na eksperymenty. Zadaje trudne pytania! Nie znoszę zaściankowości i konserwatyzmu w każdej dziedzinie.

O moim bloogu

W świecie reklamy i marketingu pojawia się mnóstwo ciekawych projektów, których nie sposób zapamiętać i skatalogować. Niektóre to perły, a inne okazują się spektakularnymi porażkami. W tym miejscu gro...

więcej...

W świecie reklamy i marketingu pojawia się mnóstwo ciekawych projektów, których nie sposób zapamiętać i skatalogować. Niektóre to perły, a inne okazują się spektakularnymi porażkami. W tym miejscu gromadzę informacje o inspirujących akcjach i błędach, których lepiej nie powtarzać. Wybór opisywanych kampanii i projektów jest subiektywny, ich ocena również.

schowaj...

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 30261082
Wpisy
  • liczba: 775
  • komentarze: 6558
Bloog istnieje od: 3724 dni

Ulubione strony

Kanał YouTube

Moje inne blogi

Współredagowane

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

Pytamy.pl